Flere enn før søker yrkesfag på vg1
54 prosent av søkerne på vg1 hadde et yrkesfaglig utdanningsprogram som førsteønske. Sammenlignet med i fjor er det en økning på 1 prosentpoeng. Dette er den høyeste målte andelen søkere til yrkesfag på vg1, selv sammenlignet med da medier og kommunikasjon lå under yrkesfag.
De som er litt eldre søker i større grad yrkesfag enn de som kommer rett fra 10. trinn. Om man kun ser på søkerne som blir 16 år i løpet av året, er det 48 prosent som søker yrkesfag. Andelen som søker yrkesfag har steget jevnt for denne gruppen de siste årene, opp fra 43 prosent i 2020. Av de som er eldre enn 16 år, søker derimot rundt 75 prosent yrkesfag, og dette har vært stabilt over flere år. Denne gruppen drar altså opp den totale andelen som søker yrkesfag, men økningen de siste årene kommer i hovedsak av at det er flere 16-åringer som søker yrkesfag. Søkere som er 16 år utgjør omtrent 80 prosent av søkermassen til vg1.
Oppsving for helse- og oppvekstfag
Helse- og oppvekstfag er det yrkesfaglige utdanningsprogrammet som flest har som førsteønske på vg1; 13 prosent av alle søkerne til vg1 har dette som førsteønske. Etter flere år med nedgang, har andelen søkere økt igjen de siste to årene og er nå tilbake på nivå som i 2022.
Det nest største yrkesfaglige studieprogrammet er teknologi- og industrifag; 11,5 prosent av alle søkerne til vg1 har dette som førsteønske.
Søkerne til vg1 fordeler seg omtrent likt som til skoleåret 2024–25 på de fleste andre yrkesfaglige programmene. Derimot søker en mindre andel seg til bygg- og anleggsteknikk for tredje år på rad.